Jak motywować się do nauki?
Brak motywacji zniszczy nawet najśmielsze plany. Warto zatem zadbać o odpowiedni poziom chęci, by doprowadzić zamierzenia do końca. Podobnie jest w przypadku nauki szybkiego pisania. Przedstawiamy sposoby, dzięki którym zawsze będziesz zasiadał do ćwiczeń z najwyższą przyjemnością.
Nauka przez zabawę
Powtarzanie tej samej czynności po pół godziny dziennie przez miesiąc potrafi być nużące. Nawet, jeśli ćwiczysz szybkie pisanie na tekstach literackich, możesz ulec nudzie. Jeśli ciągle przepisujesz teksty, nie gra dla Ciebie większej roli, czym one są. Dlatego nauka szybkiego pisania bezwzrokowego w wielu kursach została wyposażona w elementy zabawy. W zależności od kursu można brać udział w zawodach z innymi kursantami lub uczyć się na przykładzie gier, podczas których będziesz się doskonale bawił i nie poczujesz, że się uczysz. A umiejętności i tak opanujesz. Kurs nie będzie kojarzył Ci się ze żmudnym powielaniem schematu, a będzie czymś, na co będziesz wyczekiwał przez cały dzień.
Cele cząstkowe
Punktem wyjścia jest przeważnie tempo od 150 do około 200 znaków na minutę. Jakkolwiek nauka szybkiego pisania bezwzrokowego może doprowadzić do tempa nawet 1000 znaków na minutę, jest to cel dość odległy. Część kursów jest wyposażona w cząstkowe cele do osiągnięcia, w innych przypadkach będziesz musiał sam je sobie wyznaczyć. Po osiągnięciu każdego celu cząstkowego warto obiecać sobie nagrodę. Działa to na zasadzie „oszukania” umysłu, który skojarzy naukę szybkiego pisania z nagrodą i będzie wzmacniał zapał do nauki.
Jakkolwiek większość kursów trwa około miesiąca, pełne opanowanie umiejętności pisania bezwzrokowego zajmuje zazwyczaj do trzech miesięcy. W tym czasie całkowicie oswoisz się z nowym trybem pracy oraz osiągniesz tempo graniczące z 1000 znaków na minutę. W międzyczasie powinieneś zadbać o motywację, gdyż jej brak może podciąć Ci skrzydła w drodze do celu.