Poradnik odpowiedzialnego właściciela, czyli jak skrócić pazury psu

kwi 19, 2018 przez

Poradnik odpowiedzialnego właściciela, czyli jak skrócić pazury psu

Będąc właścicielem psa oczywistym jest, że chcemy dla niego jak najlepiej. W związku z tym nie raz obawiamy się o to czy niektóre z czynności pielęgnacyjnych są wykonywane przez nas prawidłowo. Kwestia tego jak obciąć pazury psu spędza niektórym opiekunom sen z powiek. Opracowaliśmy więc mini poradnik, który pozwoli zweryfikować czy nasze czynności są odpowiednie.

1. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt.
Do obcinania pazurów u psa nie nadadzą się ani nożyczki, ani żadne inne przybory przeznaczone dla ludzi. Jako właściciel psa powinieneś zaopatrzyć się w specjalny obcinacz do pazurów psa.

2. Obierz prawidłową technikę.
Pazury psa powinno obcinać się od dołu do góry. Najlepiej jest wykonywać stanowcze i szybkie cięcia. Jest to gwarancja, że nie uszkodzimy płytki pazura, a pies niepotrzebnie nie zestresuje się naszą niepewnością.

3. Wiedz kiedy skończyć.
Pazury należy przycinać stopniowo do momentu, aż zaobserwuje się w przycinanym pazurze charakterystyczny owalny kształt. Jest to widoczna w środku macierz, której nie należy naruszać, ponieważ spowodowałoby to ból u naszego pupila. Czasami, jeżeli pies ma pazury o jasnym ubarwieniu, możemy bez problemu dostrzec ją nawet z zewnątrz. Jeżeli nie jesteśmy jednak pewni czy zbliżamy się do tej części najlepiej będzie przerwać obcinanie i dokończyć je za kilka dni. Macierz dopasowuje się bowiem do długości pazura i cofa się jeżeli ten zostanie przycięty. Cały zabieg możemy uznać za zakończony jeżeli pazury psa nie dotykają podłoża w pozycji stojącej.

4. Kontroluj sytuację.
Pazury u psa rosną przez całe jego życie. Okres, po którym należy powtórzyć zabieg ich podcinania zależy od wielu czynników. Każdemu psu rosną one w różnym tempie i w różnym stopniu się ścierają. Zalecane jest, aby co najmniej co 2 tygodnie kontrolować ich długość i w razie potrzeby – podciąć.

Pamiętajmy, że zawsze możemy poprosić lekarza weterynarii o pokazanie nam prawidłowego przebiegu tego zabiegu.

 

Podobne

Tagi