Stwórz własny gorset

kwi 9, 2021 przez

Stwórz własny gorset

Popularność gorsetów

Gorsety są popularne od wieków. Dzisiaj możemy spotkać je w wielu stylizacjach, szczególnie w sukniach ślubnych. Dobrze uszyty i dopasowany gorset to gwarancja pięknej sylwetki, ukrycia mankamentów figury i dobre samopoczucie. Gorsety są potrzebne, dlatego ich popularność najprawdopodobniej będzie wciąż rosła.

Projektowanie i szycie

Umiejętność zaprojektowania i uszycia gorsetu jest bardzo ważna. Gorset powinien nie tylko spełniać funkcję na rzecz wyglądu figury, ale być również wygodny. Jeśli więc zastanawiasz się jak zaprojektować i uszyć wygodny gorset, na pewno przyda ci się prosta lista czynności, które musisz wykonać:

 1. Przygotuj tkaninę – bardzo ważnym elementem tego kroku jest przygotowanie odpowiedniego wzoru. Możesz stworzyć go samodzielnie, albo wykorzystać wzory dostępne w internecie. Pamiętaj, że wzór musi być dostosowany do rozmiaru osoby, dla której szyjesz gorset. Jeśli chodzi o tkaninę, najlepiej sprawdzi się ta gorsetowa.
 2. Zadbaj o dobrą jakość nici, dzięki nim gorset będzie wykonany poprawnie.
 3. Przed użyciem tkaniny zmocz ją i dokładnie osusz. Przed cięciem warto również użyć żelazka, dalsze prace będą wtedy łatwiejsze i bardziej efektywne.
 4. Przypnij wzór to wcześniej przygotowanej tkaniny. Detale gorsetu powinny zostać rozłożone na tkaninie pionowo w kierunku największej rozciągliwości płótna.
 5. Szczegóły gorsetu wytnij zgodnie z tym, jak opisany jest wzór.
 6. Za pomocą fastrygi połącz ze sobą poszczególne elementy gorsetu.
 7. Zszyj szwy.
 8. Za pomocą prostego ściegu na maszynie do szycia, zszyj części gorsetu zgodnie z instrukcją wzoru.
 9. Zszyj wstążkę stanika wzdłuż talii.
 10. Zszyj prawą i lewą stronę zapięcia gorsetu.
 11. Przypnij dolną część gorsetu.
 12. Ściegiem prostym zszyj obszycie, wykończ również górną część gorsetu.
 13. Zainstaluj oczka, przełóż sznurowanie.

Podsumowanie

Odpowiednie zaprojektowanie i uszycie gorsetu nie musi być trudne. Najważniejsze to wybrać odpowiedni wzór i postępować zgodnie z instrukcją. Osoby początkujące mogą skorzystać z wzorów, które są dostępne w internecie lub magazynach poświęconych tematyce. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Podobne

Tagi