Zgrzewanie i uszczelnianie – na konkretnych przykładach

gru 4, 2021 przez

Zgrzewanie i uszczelnianie – na konkretnych przykładach

Zgrzewanie

W przemyśle maszyn nie powstałoby, gdyby nie zgrzewanie. Jest to pewien rodzaj technologii, za pomocą którego można połączyć części wyżej wymienionych maszyn lub urządzeń. Dokładniej to zjawisko polega na zmianie stanu skupienia na plastyczny, stykających się ze sobą powierzchni, a następnie wykonania czynności dociśnięcia ich do siebie. Czynności te w zależności od rodzaju zgrzewania mogą być wykonywane także w odwrotnej kolejności. Zgrzewanie możemy podzielić na takie podkategorie jak: ogniskowe, elektryczne oporowe, zgniotowe, iskrowe.

Zgrzewanie kołków

Proces zgrzewania można przeprowadzać na wielu różnych elementach. Mogą to być: trzpienie z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym, szpilki izolacyjne czy nakrętki do zgrzewania. Jednym z elementów niezwykle potrzebnych, a wręcz niezbędnych w procesie zgrzewczym są także kołki do zgrzewania. Ich niezaprzeczalnym autem jest bardzo szybki czas montażu.
Sam proces zgrzewania kołków nie jest specjalnie skomplikowany. Polega on na tym, że końcówkę naszego kołka i bazowy materiał topimy krótko palącym się łukiem, a potem łączone przy użyciu niespecjalnie dużej siły. Proces zgrzewania z użyciem łuku elektrycznego gwarantuje m.in. dużą wydajność całego procesu, a także pozwala zaoszczędzić znaczne ilości materiału i czasu. Z tego powodu jest ona stosowana w wielu gałęziach przemysłu takich jak np. przemysł budowlany, samochodowy czy energetyczny. Kolejnymi kryteriami jest dobór odpowiedniego rozmiaru kołka i ewentualny dobór powłoki galwanicznej.
Ważnym aspektem w całym procesie jest wybór odpowiednich kołków. By dobrać odpowiednie kołki, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest wybór materiału, którym może być: stal nierdzewna, stal niestopowa, stal żaroodporna czy metal nieżelazny.
Należy wspomnieć, że aby mógł zajść proces zgrzewania kołków, niezbędne jest, użycie specjalnych zgrzewarek, których dzielą się na wiele podgrup. Wyróżniamy zgrzewarki ze względu na wykorzystywane metody, ze względu na proces czy ze względu na rozwiązania.

Uszczelnianie tłoczyska

Tłoczysko jest to element, który wykonuje ruchu posuwisto-zwrotny. Jego zadaniem jest przeniesienie energii mechanicznej z tłoka do elementu roboczego maszyny, która jest napędzana. Uszczelnianie tłoczyska są stosowane w celu zabezpieczenia płynów hydraulicznych. Odpowiednie uszczelnienie tłoczyska to sprawa niezwykle istotna, ponieważ taki uszczelniacz musi należycie zabezpieczyć je przed takimi czynnikami jak: wysokie ciśnienie, wahania temperatur i zmienne parametry tarcia. Uszczelki te muszą również pracować tak, by nie doszło wycieknięcia oleju hydraulicznego z wewnątrz na zewnątrz i sprawić by siłownik i cały mechanizm nie został uszkodzony. W takim wypadku uszczelki te powinny być wykonane z pewnych i wysokiej jakości materiałów. Uszczelnienia te najczęściej wytwarza się więc z: poliuretanu, czyli PU, politetrafluoroetylenu, czyli PTFE, kauczuku, czyli NBR i poliacetalu, czyli POM.

Podobne

Tagi